Jednostka, która powstała w 2008 roku. Ideą stworzenia były Międzynarodowe Regaty Rowerów Napędzanych Siłą Ludzkich Mięśni Nóg (International Waterbike Regatta). Event odbywał się wtedy w Zagrzebiu (Chorwacja). Grupa studentów wraz z opiekunami reprezentowali naszą uczelnie oraz kraj, zajęli 1 miejsce! Nazwa jednostki wzięła się od ówczesnego rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Janusz Włodzimierz Rachonia.

Początki.

Podstawowym założeniem projektowym była prostota, tzw. „nie przekombinowanie”. Rektor nie jest skomplikowanym sprzętem i to studentom udało się osiągnąć. Użycie tylko dwóch przekładni 90 stopniowych, pędnika azymutalnego oraz specjalnie zaprojektowanej ramy umożliwiły skonstruować napęd o wysokiej sprawności i minimalnym prawdopodobieństwu usterek.

1925540_685962881460635_371260282_oBudowa.

„Kolejny katamaran?” – powiedział nasz dziekan, gdy usłyszał o projekcie. Studenci wyjaśnili, że to bardzo optymalne przy 6 konkurencjach w jakich Rektor ma startować i jest to kolejne ważne założenie. Budowa rozpoczęła się w semestrze zimowym 2007/2008. Została pospawana rama oraz stworzone całkiem nowe kadłuby z formy naszej kanadyjki. Żywica epoksydowa i odpowiednie rozplanowanie „zbrojenia” czyt. usztywnienia, zapewniły założoną wytrzymałość całej konstrukcji. Cały napęd oraz złożenie wszystkiego w całość nastąpiło w marcu, a w kwietniu zaczęły się testy zawodników, które były bardzo pomyślne.

Czasy obecne.

Rektor nadal zdobywa czołowe miejsca w europejskim rankingu wyczynowych rowerów wodnych. Gdańsk Waterbike Team w 2014 roku postanowił odrestaurować jednostkę. Plany dotyczą wymiany kadłubów na nowe i lżejsze, poprawienie sprawności napędu przy użyciu innych przekładni oraz zaprojektowanie dodatkowej śruby napędowej, która będzie tylko i wyłącznie do dyscypliny uciągowej!

Główne dane techniczne:

Długość: 5.15 m

Szerokość: 2.24 m

Zanurzenie: 0.75 m

Waga: 58 kg

Opiekun jednostki: Zbigniew Mysiakowski (mysiakowski.zbigniew@gmail.com)

Osoby odpowiedzialne modernizacje jednostki:

konstrukcje kompozytowe: Zbigniew Mysiakowski „Zbychu”

napęd: Paweł Gruszczyński „Grucha”

śruby: Marcin Kruczkowski „Kruczek”

 

Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>