Jest to pierwsza jednostka Koła Studentów Techniki Okrętowej „Korab” biorąca udział w Międzynarodowych Regatach Rowerów Wodnych (International Waterbike Regatta).

Zbudowana została w 2005 roku w Gdańsku przez studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa przynależących do Koła Naukowego „Korab”.

Rower jest katamaranem, którego kadłuby zostały wykonane z jednoosobowych kanadyjek z laminatu epoksydowego (czemu zawdzięczają wysoką wytrzymałość oraz minimalny skurcz przy produkcji). Kształt kadłubów zapewnia niski opór oraz znakomitą stateczność.

Specjalnie przystosowane ramy przykręcane na nich wykonane są z rurek cienkościennych ze stali węglowej i stanowią podstawę do przymocowania napędu oraz specjalnie zaprojektowanych ergonomicznych siedzeń.

W celu przeniesienia mocy na śrubę wykorzystano napęd rowerowy z siedmioma przełożeniami do sumowania mocy z dwóch członków załogi oraz zwichrzony pas zębaty do przeniesienia zsumowanej mocy na pionowy pędnik azymutalny.

Dzięki zastosowaniu pionowego pędnika azymutalnego z pchającą śrubą, jednostka posiada dobrą sterowność. Obracanie pędnika umożliwia ster przy tylnym siedzeniu z reduktorem z kół zębatych.

Charakterystyka ogólna:

Długość: 5,7 [m]

Szerokość: 1,5 [m]

Zanurzenie: 0,7 [m]

Waga: 120 [kg]

 

Opiekun jednostki: Joanna Pastwa „Żaba” (asia.pastwa@gmail.com)

Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>